Nov razvojni center motorjev prihodnosti

Poslovno

Opel je na svojem sedežu v Rüsselsheimu zagnal velik gradbeni projekt. Družba tako z izgradnjo kompleksa zgradb na jugozahodu območja tehničnega razvojnega centra (Technical Development Center – ITDS) v vrednosti 210 milijonov evrov, nadaljuje z naložbeno ofenzivo. V prostorih s površino približno 36.000 kvadratnih metrov bodo od leta 2017 inženirji in tehniki razvijali pogonske sklope […]

Opel je na svojem sedežu v Rüsselsheimu zagnal velik gradbeni projekt. Družba tako z izgradnjo kompleksa zgradb na jugozahodu območja tehničnega razvojnega centra (Technical Development Center – ITDS) v vrednosti 210 milijonov evrov, nadaljuje z naložbeno ofenzivo.

V prostorih s površino približno 36.000 kvadratnih metrov bodo od leta 2017 inženirji in tehniki razvijali pogonske sklope prihodnosti. V novem centru bo delovalo tudi 43 preizkuševalnih miz nove generacije.

»S to naložbo zelo jasno sporočamo: Opel is back! Ponovno smo na pravi poti in hkrati močno napadamo,« je dejal Karl-Thomas Neumann. »Naša modelska ofenziva je v polnem zamahu in pri njej imajo motorji izjemen pomen.«

Vrednost lani napovedane naložbe v izgradnjo novega centra za preizkušanje in inženiring ITDC ter prenovo preizkuševalnega centra Rodgau-Dudenhofen je znašala 230 milijonov evrov. Levji delež oziroma 210 milijonov je namenjen prav novemu kompleksu v Rüsselsheimu. Kompleks se bo južno od železnice, zahodno od vrat 45 Oplove tovarne v Rüsselsheimu in vzporedno z Rugbyringom, raztezal na površini 13.000 kvadratnih metrov. To je največja gradbena naložba v Rüsselsheimu od izgradnje nove tovarne Opla leta 2002.

opel-razvojni-center

Nova zgradba kot simbol motorne ofenzive

Velika naložba in obsežna gradbena dela v Rüsselsheimu so viden odraz Oplove motorne ofenzive. Do leta 2018 bo namreč Opel kupcem ponudil 27 novih modelov in 17 novih gospodarnih motorjev. S posodobljeno ponudbo se bo tržni delež Opla v Evropi do leta 2022 postopoma povečeval do osmih odstotkov. Michael Ableson, član uprave odgovoren za inženiring pravi, »Želimo ustvariti najširšo možno ponudbo sodobnih pogonskih tehnologij prihodnosti, ki bodo gospodarnejše in sočasno do okolja prijaznejše. Pri tem ohranjajo motorji z notranjim zgorevanjem poseben položaj, saj imajo še vedno velik razvojni potencial. Kot pionir razvoja in izdelave čistih pogonskih agregatov si je Opel za cilj postavil nadaljnje, odločno zmanjševanje izpusta CO2, ob sočasnem zagotavljanju užitkov v vožnji, z najboljšimi zmogljivostmi