Melandri do zmage v zadnjem ovinku

Avtomobilizem, Šport

Španec Hector Faubel (Aprilia) je zmagovalec dirke za VN Turčije v Carigradu v razredu do 125 ccm. Tretjo letošnjo preizkušnjo svetovnega motociklističnega prvenstva je na drugem mestu končal njegov rojak Alvaro Bautista (Aprilia), španski uspeh…

Španec Hector Faubel (Aprilia) je zmagovalec dirke za VN Turčije v Carigradu v razredu do 125 ccm. Tretjo letošnjo preizkušnjo svetovnega motociklističnega prvenstva je na drugem mestu končal njegov rojak Alvaro Bautista (Aprilia), španski uspeh pa je z najnižjo stopničko dopolnil Sergio Gadea (Aprilia).

V četrtlitrskem razredu se je na razmočeni stezi Otodrom najbolje znašel Japonec Hiroši Aojama na motorju KTM, medtem ko je drugo mesto pripadlo Špancu Hectorju Barberi na Aprilii, tretji pa je bil Itallijan Andrea Dovizioso (Honda).

V najmočnejšem razredu se je razburljiva dirka najbolje razpletla za Marca Melandrija. Italijan si je zmago na Hondinem motorju privozil prav v zadnjem delu steze, ko je prehitel Avstralca Caseya Stonerja na enakem motorju. V zadnjem krogu je v boju za stopničke nesrečno padel Daniel Pedrosa, tako da je na tretjo zmagovalno stopničko stopil še en Hondin dirkač Američan Nicky Hayden. Razočaranje za Valentina Rossija, ki je dirko končal četrti.

Na tretji dirki sezone so vajeti v svoje roke prevzeli “mladinci”. Potem ko je svetovni prvak Valentino Rossi, sicer v skladu s svojimi dosežki na treningih, tokrat dosegel šele 11. čas v kvalifikacijah in priznal, da imajo v moštvu precejšnje težave z motorji, je v osredju prvič v karieri “pole position” zasedel Avstralec Vermeulen – na prvem mestu je pred Setejem Gibernaujem sicer zdržal le tri zavoje -, nato pa se je v ospredje prebil Daniel Pedrosa. Dvakratni prvak v četrtlitrskem razredu se je vedel, kot da ima več let izkušenj z najmočnejšimi stroji ter v 12. krogu prevzel vodstvo. Podobno bleščeče je dirkal drugi novinec med elito, Avstralec Casey Stoner. Rossi se je počasi, a vztrajno prebijal s 14. mesta, kamor je zdrsnil potem, ko je zapeljal na robnik in travo, še bolj impresiven pa je bil preboj Marca Melandrija. Tekmovalec, ki je konec lanske sezone z dvema zmagama napovedal svetlejše čase, letos pa dvakrat ostal brez stopničk, je začel s še slabšega startnega položaja kot slavnejši rojak (14.), vendar mu je uspelo priti povsem v ospredje.

V zadnjih krogih se je pridružil Stonerju in Pedrosi ter Španca kmalu prehitel. Ko je Pedrosa v predzadnjem krogu padel in tako podaril tretje mesto Haydnu, ki sicer ne bi mogel poseči po stopničkah, sta v boju za prvo mesto ostala samo še Melandri in Stoner in kazalo je že, da bo za 20-letnega Avstralca šele njegova tretja dirka v motoGP že tudi zmagovalna (s tem bi tudi postavil starostni rekord med zmagovalci v tem razredu), toda v zadnjem zavoju zadnjega kroga je nekaj let izkušenejši Melandri z drznim prehitevanjem le prišel prav na vrh in na ciljni črti dvignil roke ob prvi letošnji zmagi. Dve točki je še rešil tudi Pedrosa, ki se je na cilj privlekel na 14. mestu, Rossi pa je ob razburljivem dvoboju za zmago ostal skorajda neopažen tik pod stopničkami. S tretjim mestom je vodstvo v SP prevzel Hayden, a ima pred tokrat šestim Lorisom Capirossijem le točko naskoka (52-51).

Turška dirka v četrtlitrskem razredu je postregla z enim najbolj razburljivih razpletov doslej. Na koncu je največji dobitek pripadel Japoncu Hirošiju Aojami, ki je bil v veliki gneči v zadnjem krogu na pravem mestu in hkrati dovolj daleč od najbolj dih jemajočega dogodka. Ko je Alex de Angelis pri polni hitrosti sredi zadnje večje ravnine pred ciljem skušal prehitevati in se prebiti na prvo mesto, je s sprednjim kolesom zadel zadnje kolo španskega tekmeca Hectorja Barebere. Pravzaprav je manjši čudež, da je Sanmarinčanu sploh uspelo ukrotiti motor, potem ko je že skoraj ležal na tleh, in se izogniti padcu, preden je zapeljal na travo in se po njej zapeljal v iztek ovinka. Barbera je kljub udarcu obdržal drugo mesto, do vodstva pa je prišel Japonec in se na koncu veselil tesne zmage – razlika je bila štiri desetinke. Tretji je bil Andrea Dovizioso, ki je za Barbero zaostal sedem stotink. Celo srečno-nesrečni de Angelis se je na koncu vrnil na stezo in prišel do nekaj točk na 12. mestu. V skupnem seštevku je prišlo do zamenjave na vrhu; vodstvo je za dve točki prevzel Dovizioso, saj Jorge Lorenzo, zmagovalec prvih dveh dirk, tokrat ni prišel niti do prvega zavoja.

Razred do 125 ccm je bil povsem španski, pa tudi povsem v rokah ekipe Aprilia Master Aspar, saj so si njihovi trije dirkači med seboj razdelili stopničke. V boju za zmago sta bila Hector Faubel in Alvaro Bautista, slavil pa je prvi, potem ko je ob koncu dirke spretno prehitel rojaka. Tretji je bil Sergio Gadea.

Dirkači bodo sezono nadaljevali na preizkušnji za VN Kitajske v Šanghaju 14. maja.