Pedrosin prvenec v Šanghaju

Avtomobilizem, Šport

Dani Pedrosa je zmagovalec preizkušnje motociklistov za VN Kitajske v Šanghaju v razredu MotoGP. Voznik Honde je ob svoji prvi zmagi v najprestižnejšem razredu na drugem mestu ugnal moštvenega kolego Nickyja Haydna, tretji je bil…

Dani Pedrosa je zmagovalec preizkušnje motociklistov za VN Kitajske v Šanghaju v razredu MotoGP. Voznik Honde je ob svoji prvi zmagi v najprestižnejšem razredu na drugem mestu ugnal moštvenega kolego Nickyja Haydna, tretji je bil Colin Edwards (Yamaha). Sedemkratni svetovni prvak Valentino Rossi (Yamaha) je zaradi težav z motorjem odstopil, vodstvo v skupnem seštevku pa je zadržal Hayden. V četrtlitrskem razredu je bil najhitrejši Hector Barbera (Aprilia), v najšibkejšem do 125 ccm pa Mika Kallio (KTM).

Dirkaški konec tedna v kitajskem Šanghaju, kjer so se po dirkališču podili najboljši motociklisti, je potrdil dogajanje z zadnje dirke konec aprila. V vzponu so predvsem mladi vozniki, ki starejšim in ustaljenim dirkačem vse bolj skačejo v zelje. V najprestižnejšem razredu MotoGP je zmagal Dani Pedrosa (Honda), lep uspeh dvajsetletnika pa je za Hondo z drugim mestom dopolnil Nicky Hayden. Španec je s tem postal drugi najmlajši voznik v zgodovini motociklizma, ki je v najmočnejšem razredu ciljno črto prečkal kot prvi. Dirko je pričel s prvega startnega mesta, a od začetka ni najbolje pritisnil na plin, nato pa se je v devetem krogu s petega mesta znova prebil v ospredje in vodstva do konca ni več izpustil.

“Zelo sem bil osredotočen na svoje delo, poskušal sem postaviti najboljši čas vsak krog, ki sem ga odpeljal, vozil sem vse hitreje in hitreje,” je po zmagi dejal Pedrosa, ki mu je do mejnika, da bi postal najmlajši zmagovalec v elitnem razredu zmanjkalo 33 dni. To tako z 20 leti in 196 dnevi še vedno ostaja Freddie Spencer,ki je zmago slavil davnega leta 1982 v Spa-Francorchampsu.

“Počutil sem se, kot da sem naredil vse, kar bi lahko. Skušal sem pritisniti na Danija, a se ni vdal. Povsem zasluženo je zmagal,” pa je po dirki povedal Hayden, ki je še povečal svojo prednost v skupnem seštevku. Zdaj ima 13 točk naskoka pred Italijanom Lorisom Capirossijem. Rojak slednjega, sedemkratni svetovni prvak Valentino Rossi, je imel na Daljnem vzhodu znova slab dan, po slabo odpeljanih kvalifikacijah, startal je šele s 13. mesta, je moral zaradi okvare na motorju proti koncu dirke odstopiti.

V četrtlitrskem razredu si je prvo zmago v sezoni privozil Hector Barbera (Aprilia), ki je tako na drugem mestu ugnal sicer še vedno vodilnega v skupnem seštevku Italijana Andreo Doviziosa (Honda). Tretji je bil Hiroši Aojama (KTM). V najšibkejšem razredu do 125 ccm je bil najprepričljivejši Mika Kallio (KTM), ki je prav tako zabeležil prvo najvišjo stopničko v sezoni. Drugo mesto je osvojil Mattia Pasini (Aprilia), tretje pa Španec Alvaro Bautista, ki je zadržal vodstvo v skupnem seštevku.

Naslednja dirka motociklistov bo na sporedu že prihodnji konec tedna, ko bo na dirkališču Le Mans na sporedu velika nagrada Francije.