Sepang "Schumyu"

Avtomobilizem, Formula 1, Šport

Michael Schumacher (Ferrari) je zmagovalec druge letošnje dirke svetovnega prvenstva formule 1 za VN Malezije v Sepangu. Drugo mesto je osvojil Kolumbijec Juan Pablo Montoya (Williams-BMW), tretji pa je bil Britanec Jenson Button (BAR-Honda). Točke…

Michael Schumacher (Ferrari) je zmagovalec druge letošnje dirke svetovnega prvenstva formule 1 za VN Malezije v Sepangu. Drugo mesto je osvojil Kolumbijec Juan Pablo Montoya (Williams-BMW), tretji pa je bil Britanec Jenson Button (BAR-Honda). Točke so osvojili še Brazilec Rubens Barrichello (Ferrari), Italijan Jarno Trulli (Renault), Škot David Coulthard (MClaren-Mercedes), Španec Fernando Alonso (Renault) in Brazilec Felipe Massa (Sauber-Petronas). skupnem seštevku SP s polnim izkupičkom 20 točk vodi Michael Schumacher, med konstruktorji pa Ferrari s 33. Schumacher ni imel večjih težav na poti do 72. zmage v karieri. V Maleziji je tik pred startom dirkače nekoliko zmotil kratek tropski naliv, ki pa na razmere na stezi ni imela večjega vpliva. Z izjemo postankov v boksih je Ferrarijev dirkač vodil vso dirko, na koncu pa tudi krepko zmanjšal tempo in dovolil Montoyi, da se mu je približal na pet sekund. To je bila za Schumacehrja po letih 2000 in 2001 tretja zmaga na dirkališču v Sepangu. “Na začetku je bilo precej tesno, nismo vedeli, koliko vode je na stezi. Moral sem biti previden, obenem pa paziti na Juan-Pabla, saj mu nisem smel ponuditi nobene priložnosti. Toda bil sem hiter, ko je bilo to potrebno,” je bil s stoodstotnim izkupičkom letošnje sezone zadovoljen Nemec. Na tretjem mestu se je znašel presenetljivo hitri Jenson Button, kar so bile zanj prve stopničke v karieri. “Občutek je izjemno dober. Vedeli smo, da imamo dober avto, zdaj smo to tudi dokazali. To je bil odličen dan,” je bil vesel Button. Poleg Barrichella, ki se je na koncu zaradi previdnejše vožnje Buttona – drugemu vozniki Takumi Satu je nekaj krogov pred ciljem odpovedal motor – precej približal tretjeuvrščenemu dirkaču, vendar ni imel možnosti za napad na stopničke, so točke na drugi letošnji dirki osvojili še Jarno Trulli, David Coulthard, Fernando Alonso in Felipe Massa. Osmoljencev dirke je bilo kar nekaj. Med najbolj razočaranimi sta bila zadnja zmagovalca, Ralf Schumacher (2002) in Kimi Raikkoenen (2003). Finec je že drugič letos ostal praznih rok, potem ko je v oblaku belega dima izdihnil motor v zadku njegovega McLaren-Mercedesa. Podobna usoda je tokrat doletela tudi mlajšega Schumacherja. Španec Fernando Alonso, edini resni konkurent Ferrarija na prvi dirki, pa se je, potem ko je na kvalifikacijah zletel v pesek in zato moral startati z zadnjega mesta, z dobro vožnjo le prebil v ospredje in dirko še končal med dobitniki točk. Avanturo v Maleziji pa bo hitro pozabil Jaguarjev voznik Mark Webber, brez dvoma tragični junak; potem ko je bil v kvalifikacijah drugi, je že na startu zaspal in izgubil deset mest, nato je po dotiku Ralfa Schumacherja ostal s predrto pnevmatiko. Med menjavo v boksih je bil prehiter in je moral še na en kazenski postanek, njegova nočna mora pa se je končala v 26. krogu z izletom s proge, ko je obtičal v pesku.

Rezultati:

1. Michael Schumacher (Nem/Ferrari) 1:31:07,490 (povp. hitrost: 204,384 km/h) 2. Juan Pablo Montoya (Kol/Williams-BMW) + 5,022 3. Jenson Button (VBr/BAR-Honda) 11,568 4. Rubens Barrichello (Bra/Ferrari) 13,616 5. Jarno Trulli (Ita/Renault) 37,360 6. David Coulthard (VBr/McLaren-Mercedes) 53,098 7. Fernando Alonso (Špa/Renault) 1:07,877 8. Felipe Massa (Bra/Sauber-Petronas) 1 krog 9. Cristiano Da Matta (Bra/Toyota) 1 krog 10. Christian Klien (Avt/Jaguar-Cosworth) 1 krog 11. Giancarlo Fisichella (Ita/Sauber-Petronas) 1 krog 12. Olivier Panis (Fra/Toyota) 1 krog 13. Giorgio Pantano (Ita/Jordan-Ford) 2 kroga 14. Gianmaria Bruni (Ita/Minardi-Cosworth) 3 krogi 15. Takuma Sato (Jap/BAR-Honda) 4 krogi 16. Zsolt Baumgartner (Mad/Minardi-Cosworth) 4 krogi

Točkovanje:

Dirkači:1. Michael Schumacher (Nem) 20 2. Rubens Barrichello (Bra) 13 3. Juan Pablo Montoya (Kol) 12 4. Jenson Button (VBr) 9 5. Fernando Alonso (Špa) 8 6. Jarno Trulli (Ita) 6 7. Ralf Schumacher (Nem) 5 8. David Coulthard (VBr) 4 9. Felipe Massa (Bra) 1

Konstruktorji: 1. Ferrari 33 2. Williams-BMW 17 3. Renault 14 4. BAR-Honda 9 5. McLaren-Mercedes 4 6. Sauber-Petronas 1