Žagar odličen drugi na VN Danske

Motociklizem, Spidvej, Šport

Danski nacionalni stadion Parken je v Kopenhagnu gostil sedmo dirko letošnje Speedway Grand Prix serije, ki bo v prav posebnem spominu ostala tudi vsem slovenskim navijačem in ljubiteljem tega športa.

Po obotavljajočem startu in izjemno kontroverzni sodniški izključitvi v uvodni vožnji, se je slovenski prvak Matej Žagar zbral in odpeljal odlično dirko, ki jo je končal na izvrstnem drugem mestu. Pred Črnovaščana se je s prvo zmago v karieri uvrstil le Avstralec Darcy Ward, ki si je tako senzacionalno vrnil po poškodbi lopatice in premagal tudi lanskega prvaka, svojega rojaka Chrisa Holderja. Brez stopničk v finalu je ostal Poljak Tomasz Gollob.

matej zagar drugi 2013

Temperatura pred več kot 20.000 gledalci je poskočila do vrelišča že v Žagarjevi uvodni vožnji, ko je po najboljšem startu kot prvi privozil iz startnega zavoja, tam se mimo njega po zunanji strani želel preriniti Rus Emil Sayfutdinov, a vodilni v svetovnem prvenstvu ni imel dovolj prostora, zapel je v Žagarjevo zadnje kolo in padel, vanj pa je od zadaj trčil še Šved Andreas Jonsson. Za slednjega je bil padec usoden, saj je dirko končal z zlomljeno ramo in rebri, Žagarja pa je čakal hladen tuš, saj ga je angleški sodnik izključil iz ponovitve starta te vožnje. »Nič mi ni pomagalo niti protestiranje, saj sodnik očitno potrebuje nov par očal, dejstvo pa je tudi, da če bi se drugače pisal, zagotovo ne bi bil izključen, saj je bil Emil za menoj, po sodnikovem mnenju pa me ne bi smelo dvigniti na zadnje kolo, ko sem bil na prvem mestu,« je po dirki o telefonskem pogovoru z delilcem pravice povedal Žagar in še dodal: »Na srečo me to ni zmedlo in sem se skupaj s pomočjo ekipe uspel ponovno zbrati ter odpeljati dirko, kot sem si lahko le želel.«

V nadaljevanju je prvo točko osvojil s tretjim mestom, ko je bil prvič od njega boljši končni zmagovalec Ward, pred Žagarja pa se je prebil tudi Britanec Tai Woffinden, trenutno drugi v SP, 30 letni član AMTK Ljubljana je bil tako boljši le od Poljaka Jaroslawa Hampla, zmagovalca zadnje dirke v poljskem Gorzowu. Sledila je veličastna zmaga v 11. vožnji, ko je v prvi zavoj sicer pripeljal kot drugi, že na izhodu pa prehitel Danca Nielsa Kristiana Iversena, nato pa na istem mestu v naslednjem krogu še njegovega rojaka Nickija Pedersena, glavnega domačega aduta za zmago na tokratni dirki. Ko je v cilj pripeljal z izjemno prednostjo pred obema domačinoma, je stadion dobesedno onemel. Sledili sta še dve drugi mesti, ko je v posameznih vožnjah moral priznati premoč Gollobu in Švedu Fredriku Lindgrenu, ki je imel precejšnjo smolo v svojem naslednjem nastopu, saj je padel in si zlomil nadlahtnico. Žagar pa se je kot osmi iz uvodnega dela dirke uvrstil v polfinalno vožnjo. »Dobil sem startno pozicijo, ki je ni izbral noben od tekmecev, a to me ni motilo, saj je bila proga res dobra in dejansko ob možnosti prvega izbora sam ne bi vedel kaj izbrati,« je svoje misli pred tem pomembnim nastopom strnil Žagar, ki se je nato iz povsem zunanjega mesta dobesedno izstrelil v ospredje in brez težav še drugič letos po dirki v poljskem Bydgoszczu privozil v veliki finale. Skupaj z Gollobom pa je za seboj pustil in izločil Sayfutdinova ter Woffindna, vodilna v letošnjem boju za naslov svetovnega prvaka. Tudi start v finalu je bil ponovno izvrsten in Žagar je podobno kot ob svojem prvem letošnjem drugem mestu nekaj časa vodil: »Motor sem si nastavil za dober start, saj sem vedel, da v nasprotnem v tej konkurenci več ne bom prišel naprej, zato sem tudi težje konkuriral Wardu, ki me je prehitel in kljub temu, da sem ga uspel enkrat premagati nazaj, moram priznati, da je bil tokrat enostavno hitrejši.«

Naslednja dirka serije SGP bo 3. avgusta v italijanskem Terenzanu, prizorišču, ki ga Matej dobro pozna in je na njem nastopal že tudi na VN Italije. »Na tem stadionu sem imel že dobre in slabše nastope, upam, da bo tokrat šlo dobro, predvsem pa, da bodo moji motorji tako kot tokrat na Danskem, ponovno dobro delovali, takrat pa je vse mogoče,« je še Žagar pogledal v prihodnost in razkril ponovno moč svojih agregatov: »Moram pa se zahvaliti svojemu očetu, ki je preveril nekaj nastavitev in ugotovil, da v motorjih ni vse tako, kot bi moralo biti. Po njegovem navodilu je nemški frizer vse skupaj spremenil in uspeh ni izostal

Žagar je v skupnem seštevku pet preizkušenj pred koncem ponovno ujel priključek k osmerici, ki se bo neposredno uvrstila v SGP serijo za prihodnje leto. Trenutno zaseda deveto mesto, z zgolj točko zaostanka za osmim Gollobom. Prav tako dosegljivih 10 točk pa ga loči od petega Pedersna.

Rezultati VN Danske:

1. Darcy Ward (Avs) 19 točk, 2. Matej Žagar (Slo) 13, 3. Chris Holder (Avs) 14, 4. Tomasz Gollob (Pol) 10, 5. Emil Sayfutdinov (Rus) 13, 6. Tai Woffinden (VB) 11, 7. Greg Hancock (ZDA) 9, 8. Fredrik Lindgren (Šve) 8, 9. Nicki Pedersen (Dan) 7, 10. Jaroslaw Hampel (Pol) 6,… (Skupne točke so odraz seštevka posameznih voženj, ne končne uvrstitve.)