VN Abu Dabija 2012: prva zmaga Lotusa

Avtomobilizem, Formula 1, Šport

Prvo zmago naveze med Enstonom (dirkalnik) in Viryjem (motor) v sedanji sestavi je Kimi Räikkönen osvojil v letošnji sezoni, v kateri dosedanja bera moštva znaša osem uvrstitev na zmagovalne stopničke. Räikkönen je s skrbno odmerjenim dirkanjem v Abu Dabiju…

Räikkönen je s skrbno odmerjenim dirkanjem v Abu Dabiju z 0,8 sekunde prednosti pred Fernandom Alonsom osvojil svojo osemnajsto zmago v formuli 1 in hkrati prvo po dirki za VN Belgije leta 2009. Malce je imel tudi sreče, saj je sredi dirke odstopil do tedaj vodilni Lewis Hamilton v McLarnu.

Sebastian Vettel iz moštva Red Bull Racing si je s 4 sekundami zaostanka za Alonsom priboril tretjo stopničko, čeprav je po odločitvi komisarjev dirko moral začeti iz boksov. Vettel ostaja na vrhu lestvice za svetovno prvenstvo z desetimi točkami prednosti pred Alonsom, Räikkönen pa je tretji.

Pastor Maldonado iz moštva Williams F1 je napeto dirko končal na petem mestu, kar je njegova najvišja uvrstitev v drugi polovici sezone. Bruno Senna je bil osmi in tako moštvu zagotovil dvojno uvrstitev za točke. Mark Webber iz moštva Red Bull Racing in Romain Grosjean iz moštva Lotus F1 nista mogla pripeljati do cilja, saj sta bila žrtve nesreče v 38. krogu, zaradi katere sta oba obstala ob stezi.

8409544E-27DD-11E2-A812-E7A465B94067Rémi Taffin, vodja operacij Renault Sport F1 na dirkališčih: “To je fantastičen dosežek Lotusa. Sodelovanje med Enstonom in Viryjem je doslej v vsaki svoji obliki rojevalo uspehe in krasno je, da smo zmagali tudi na tej najnovejši stopnji našega sodelovanja. Sodelovanje obeh ekip tako na dirkališčih kot tudi v obeh domačih tovarnah je zelo dobro utečeno, še posebno v tej zaključni fazi leta, ko smo se skupaj trudili z novimi rešitvami izpušnega sistema. Veseli nas tudi, da je naše partnersko moštvo Williams F1 osvojilo točke z obema dirkalnikoma – prvič po dirki za VN Kitajske. Prav tako smo veseli dvojne uvrstitve moštva Caterham F1, ki je za to dirko pripravilo nekaj novih delov, s pomočjo katerih so se približali ključni uvrstitvi na 12. mesto. Tudi v tem primeru sta obe strani partnerstva delali dobro, zato upamo, da bomo ta delovni ritem lahko obdržali vse do konca sezone. Kar zadeva Red Bull, je seveda dosežek Sebastiana fantastičen, enako nesrečna pa je usoda Marka Webbra. K sobotnim dogodkom nimamo kaj dodati. Delali smo na povsem enak način kot že na prejšnjih dirkah, zato bomo ta teden vse natančno preučili. Kljub vsemu se je celo moštvo v dirki res izkazalo, zato pričakujemo še boljši rezultat v naslednji dirki v Austinu.”