Spomini na Rally Monte Carlo

Avtomobilizem, Šport

Prebrali smo že lahko, da Primož Lemež nikakor ni bil zadovoljen s svojim nastopom na »14ème Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles«. Nič mu ni šlo po načrtih. Že na pot se je odpravil v povsem drugačni zasedbi, kot je bilo predvideno. Po vrnitvi iz Monte Carla smo se s Primožem Lemežem na kratko pogovorili. Letošnji […]

Prebrali smo že lahko, da Primož Lemež nikakor ni bil zadovoljen s svojim nastopom na »14ème Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles«. Nič mu ni šlo po načrtih. Že na pot se je odpravil v povsem drugačni zasedbi, kot je bilo predvideno. Po vrnitvi iz Monte Carla smo se s Primožem Lemežem na kratko pogovorili.

primoz lemez monaco 2013

Letošnji rally novih energij ni bil uspešen. Kje se je najbolj zalomilo?
»Najbolj se je zalomilo tam, kjer se po navadi zalomi – v glavi! Že od trenutka, ko smo morali zamenjati ekipo, z glavo nisem bil več 100-odstotno pri dirki, ampak sem se veliko bolj ukvarjal s sto drugimi stvarmi. Vendar to za polomijado na Monte Carlu ni opravičilo; enostavno sva bila s sinom Anžetom slaba, zelo, zelo slaba!«

Vendar sta v začetku mislila, da vama gre odlično …
»Ja, res sva tako mislila, ampak samo toliko časa, dokler v roke nisva dobila rezultatov prvega dne. Pričakovala sva, da sva uvrščena med prvo deseterico, izkazalo pa se je, da sva bila daleč zadaj. Tako daleč, da je še dobro, da sva prišla sploh na papir!«

Kje je bila ta razlika?
»Razlika je nastala pri povprečni hitrosti. Najini inštrumenti so govorili, da se peljeva natanko tako, kot je zahteval organizator. Vendar je tu očitno prišlo do zelo velike razlike. To se vidi tudi na vmesnih časih – iz merjenja v merjenje sva nabirala razliko. In to seveda zelo enakomerno. Po izračunih, ki sva jih naredila kasneje – kolikor se jih je pač dalo –, sva ugotovila, da bi bila po prvem dnevu okoli 7. mesta.«

Zakaj pa nista inštrumentov uskladila takoj po prvi časovni preizkušnji?
»Zelo preprosto; ker sva rezultate dobila šele v soboto zjutraj pred odhodom na drugo etapo! Če bi rezultate dobila takoj po časovni preizkušnji, bi seveda takoj vedela, da je nekaj narobe in se prilagodila. Nekaj kazenskih točk bi sicer dobila, ne pa toliko, kot sva jih v tem primeru. Praktično je bilo vse izgubljeno že prvi dan in kasneje nama tudi tisti kazenski pribitek ni več veliko škodoval. Enostavno je koncentracija popustila. Seveda sva v soboto bistveno popravila najine čase, ampak takrat sva bila že »prilepljena« na začelje!«

Kako pa to, da je bila taka razlika med vajinimi inštrumenti in dejanskim stanjem na rallyju?
»Ne vem prav natančno. To moram še raziskati. Ko sva z Anžetom preverjala inštrument, je najin Samsung tab2 deloval skoraj brezhibno. Ko sva preverjala oddaljenost med dvema točkama, ki jih je organizator določil za merilo, je bila ta na 4,6 kilometrskem odseku le 5 metrov, kar je skoraj zanemarljiva razlika. Res pa je, da nisem preverjal, kako program izračuna povprečno hitrost. In prav to je bila velika napaka. Ampak storil sem jo že v Ljubljani pred odhodom. Zaradi vsega dela in zmede sem na to enostavno nekoliko pozabil. Kdo pa bi si mislil, da lahko postane program, ki je sicer deloval odlično, taka nočna mora.«

Lani si se izkazal tako pri porabi goriva kot pri zadnji spretnostni vožnji. Letos ti tudi to ni šlo najbolje od rok in nog …
»Ko se stvari začnejo obračati iz slabega na slabše, ti pade tudi koncentracija. To velja predvsem za spretnostno vožnjo, kjer sem naredil veliko napako in izgubil še dodatne točke, namesto da bi jih pridobil. Kar pa se tiče porabe: tu sem bil spet med najuspešnejšimi udeleženci. Porabil sem malo goriva, tako malo, da sem bil včasih presenečen še celo sam. Ampak zato ima veliko zaslugo predvsem opel astra, s katero sem nastopil. 1,4 ecoflex motor je res odličen, zmogljiv in varčen hkrati. Res pa je, da se ga moraš naučiti pravilno voziti. Nad astro resnično nobene pritožbe; res se je izkazala kot zvezda! In če sem prištejem še dejstvo, da sem bil konstantno precej prehiter, je uspeh pri porabi še toliko večji.«

Časovne preizkušnje so potekale po istih cestah kot na Rallyju monte Carlo potekajo hitrostne preizkušnje. Katera se vam je najbolj vtisnila v spomin?
»Težko bi se odločil med dvema. Prva časovna preizkušnja je potekala čez sloviti Col de Turini! Legendarna v vseh pogledih, pa tudi precej zahtevna in hitra. Potem še dve nočni preizkušnji v soboto. Tudi ti dve sta potekali v okolici Sospela in obe sta znani tudi iz WRC-ja. Meni je bila nadvse všeč preizkušnja Col de Castilion, ki je zahtevala tudi nekaj žrtev med udeleženci rallyja. Kar nekaj jih je tam končalo svojo pot. Skratka trasa rallyja, predvsem tistega dela okoli Monaca, je bila čudovita!«

Ampak ko takole pogledam rezultate; med vozniki ste zasedli odlično 15. mesto … Meni se to zdi odličen rezultat!
»No, ja, saj je dober, ni pa odličen. Res je, da sva bila z Anžetom najbolje uvrščena ekipa, ki je nastopila z Oplom, in da je glede na tip avtomobila in neumnosti, ki sva jih počela, koeficient samo nekaj čez 1, dober rezultat. Vendar sam še vedno trdim, da nisva bila dobra. Je pa to dober motivacijski element za prihodnje leto. Monte Carlo, pazi se, PRIHAJAMO!«

Čez nekaj tednov organiziraš podoben rally v Sloveniji, in sicer zdaj tudi že pri nas sloviti Rally Geoss. Nam lahko zaupaš kaj več?
»Seveda Rally Geoss še zdaleč ni tako slovit kot Rally Monte Carlo, res pa je, da ima že zelo dolgo tradicijo. Do neke mere je sicer Geoss zasnovan podobno kot Monte Carlo, z eno bistveno razliko: Monte Carlo je precej tekmovalna zadeva, mi pa bi radi naredili rally tak, da bi bil kar najbolj zabaven. Seveda je to tudi tekmovanje, vendar same vozniške spretnosti ne prinesejo veliko prednosti. Celo bolj pomembno je, da so tekmovalci, oziroma ekipe, spretne in do neke mere celo prefrigane. Zabava pa je bistvo in to tudi na koncu.«

V Monte Carlu je bilo veliko ekip, pričakuješ podobno številko tudi tu?
»Ne! Enostavno bi bilo rally z več kot 100 ekipami težko organizirati, kajti gre za velik časovni razpon med prvo in zadnjo posadko na progi. Poleg tega pa bi pri nas za zdaj težko našli toliko avtomobilskih in drugih navdušencev, ki bi se takega rallyja udeležili. Res pa je, da že samo ime Monte Carlo pritegne veliko število posadk in čast je, da lahko tekmuješ na istih cestah kot Sebastien Loeb, Sebastien Oger in ostali velemojstri rallyja. Pa še kneževina Monaco vloži veliko denarja v avtomobilski šport. Že pred davnimi časi so se odločili, da bodo kneževino promovirali samo prek avtomobilskega športa. Moram pa priznati, da se tudi pri nas miselnost nekoliko spreminja. Z novo upravo je tudi Sava Turizem spoznala, da je tako tekmovanje lahko dobra promocija tudi za njih. Tako bodo prav oni gostitelji Rallyja Geoss na startu in cilju. In glede na to, da imam sam veliko izkušenj z organizacijo takih prireditev in ob pomoči takega podjetja, kot je Sava Turizem, bi lahko tudi v Sloveniji naredili podoben rally, ki bi štel za svetovni ekološki pokal Mednarodne avtomobislistične organizacije FIA. Vsem je jasno, da pravi avtomobilski šport v Sloveniji počasi zamira, to pa bi morda bila dobra priložnost za promocijo Slovenije. Ampak Rally Geoss bo ostal natanko tak, kot smo se trudili, da bi bil do zdaj: zabavno druženje s ščepcem tekmovalnosti in promocijo ekologije.«