Pomen avto športa za industrijo

Avtomobilizem, Šport

Avto šport je za avtomobilsko industrijo zelo pomemben, saj se s tekmovanjem najlažje preizkušajo novi materiali in komponente, ki jih bomo kupci avtomobilov uporabljali v prihodnosti. Hkrati pa gre za prestiž in moč, ki ga z zmagami na…

Avto šport je za avtomobilsko industrijo zelo pomemben, saj se s tekmovanjem najlažje preizkušajo novi materiali in komponente, ki jih bomo kupci avtomobilov uporabljali v prihodnosti. Hkrati pa gre za prestiž in moč, ki ga z zmagami na raznih dirkah dobijo avtomobilistične znamke.

Na primeru Forda bomo preverili njihovo dirkaško uspešnost v letošnji sezoni. Zagotovo bi bil ustanovitelj podjetja, Henry Ford, ponosen.

63502B02-312E-11E1-AB96-898366B94067Stodeset let po tem, ko je ustanovitelj podjetja Ford Motor Company domov prinesel zmagovalno lovoriko s svoje prve in edine avtomobilske dirke, ki se jo je udeležil kot voznik, so Fordove ekipe in vozniki po vsem svetu osvojili številne zmage na različnih prvenstvih jubilejne 110. sezone dirkalnega programa.

V Fordovem najbolj prepoznavnem športnem programu na svetu, Svetovnem prvenstvu v reliju (WRC), sta si voznika Ford Fieste Mikko Hirvonen in Jari-Matti Latvala iz ekipe Ford Abu Dhabi World Rally Team izborila drugo in četrto mesto. Tekmovanje je bilo izjemno napeto vse do zadnje dirke. V sezoni je Fordov duet v prvenstvu WRC osvojil tri zmage. Skupno je za Fiesto najuspešnejše leto v reliju, saj je osvojila 16 regionalnih in državnih prvenstev po vsem svetu.

V tekmovanju NASCAR Sprint Cup je voznik Forda Fusiona Carl Edwards dosegel izenačenje po številu točk v prvenstvu, a je izgubil glede na število zmag. Edwards je najbolj tekmovalno prvenstvo v zgodovini pokala NASCAR Sprint Cup končal kot drugi, njegov kolega iz ekipe Roush Fenway Matt Kenseth pa kot četrti. Poleg tega je novinec med vozniki Trevor Bayne osvojil dirko Daytona 500 z ekipo Wood Brothers in tako dosegel Fordovo šeststoto zmago v tem prvenstvu.

V prvenstvu NASCAR Nationwide je Mustang dosegel svojo prvo zmago na dirkah NASCAR, Fordov voznik Ricky Stenhouse Jr. pa je dosegel svojo prvo lovoriko v prvenstvu voznikov NASCAR Nationwide in tako Fordu pomagal osvojiti naziv prvaka med izdelovalci v tej seriji.

Na dirkah ‘dragsterjev’ NHRA Funny Car je vseh pet voznikov Fordov Mustangov prišlo v končnico prvenstva, Fordovi vozniki so zmagali 12-krat (vključno s Fordovo dvestoto zmago v tem razredu), voznika ekipe John Force Racing Mike Neff in Robert Hight pa sta prvenstvo končala kot četrti in peti.

V relikrosu je voznik Ford Fieste Tanner osvojil uvodno Globalno prvenstvo v relikrosu (GRC), voznik Forda Focusa Sverre Isachsen pa je zmagal na Evropskem prvenstvu v relikrosu (ERC), takoj za njim pa se je kot drugi uvrstil Foust. Brian Deegan je bil najuspešnejši med tremi vozniki Fiest, dobitniki medalj na igrah X Games, sledila sta mu Foust in Marcus Gronholm.

Na terenskih prvenstvih je Ford nadaljeval s premočjo na puščavskih dirkah, saj je osvojil skupno sedem prvenstev na tekmovanjih LOORS (Lucas Oil Off Road Racing Series), Best in the Desert in ABSA Off-Road.

Na dirkah turnih avtomobilov je Andy Yan s Fordom Focusom osvojil Kitajsko prvenstvo turnih avtomobilov, Paul Brown je osvojil naslov prvaka SCCA World Challenge GTS z Mustangom Boss 302S, kar nekaj zmag pa sta osvojila Mustang Boss 302R v prvenstvu Grand-Am in Focus v Britanskem prvenstvu turnih avtomobilov.

“To je bilo fantastično leto za Fordove dirkalne ekipe in voznike po vsem svetu,” je povedal Jamie Allison, direktor programa Ford Racing v Severni Ameriki. “Ponosni smo, da še danes dirkamo zaradi istega vzroka kot Henry Ford – da bi naše izdelke preizkusili v tekmovanju z najboljšimi tekmeci in nato ta uspeh uporabili za pomoč pri trženju, kar bi povečalo prodajo osebnih avtomobilov in poltovornjakov. Naš zmagoviti dirkalni program nedvomno pomaga pri dviganju ugleda in privlačnosti Fordove znamke.”

“Za nami je izjemna sezona dirk v reliju s Ford Fiesto, saj je osvojila veliko prvenstev po vsem svetu,” je povedal Gerard Quinn, šef avtomobilskega športa pri Fordu Evropa. “Na svoji tekmovalni premieri je Ford Fiesta RS WRC osvojila zmagovalne stopničke na reliju na Švedskem in sezono v zadnjem krogu končala na podoben način z dirko v reliju v britanskem Walesu. Kot tovarniško pripravljen dirkalnik ali v rokah zasebnih tekmovalcev je Ford Fiesta dokazala svoj tekmovalni genetski zapis, zaradi katerega je Ford že več desetletij izjemno uspešen v reliju.”

Tako obsežen je seznam Fordovih osvojenih prvenstev in naslovov v letu 2011 po vsem svetu: