Janik dobil spektakel na Gorjancih

Avtomobilizem, Slovenija, Šport, Top

Na prvi gorsko-hitrostni dirki sezone 2014 na slovenskih tleh je slavil Čeh Vaclav Janik z dirkalnikom Lola B02/50. Janik, ki je letos veljal za prvega favorita, je dirko dobil že dve leti nazaj, tudi takrat pa je tekmoval z istim dirkalnikom. Rekordnemu dosežku 4,3 km dolge proge Jaroslava Krajčija (1:38,35)  se letos tekmovalci niso približali. Še […]

Na prvi gorsko-hitrostni dirki sezone 2014 na slovenskih tleh je slavil Čeh Vaclav Janik z dirkalnikom Lola B02/50. Janik, ki je letos veljal za prvega favorita, je dirko dobil že dve leti nazaj, tudi takrat pa je tekmoval z istim dirkalnikom. Rekordnemu dosežku 4,3 km dolge proge Jaroslava Krajčija (1:38,35)  se letos tekmovalci niso približali. Še najhitrejši čas posamezne vožnje je uspel zmagovalcu Janiku – 1:42,31. Drugo mesto v skupni razvrstitvi je osvojil Jiři Svoboda z Normo M20F, tretji pa je bil Laszlo Szasz (Reynard Zytek).

GHD Gorjanci 2014: 1. Janik, 2. Svoboda, 3. Szasz

Najhitrejši Slovenec na dirki je bil Vladimir Stankovič, ki se je na dirke vrnil po dolgem premoru. Z najetim dirkalnikom Radical SR8 LM, ki se je izkazal za zelo hitrega, je uspel doseči 5. mesto (med njega in prvo trojico se je vrinil še en češki dirkač – Petr Trnka).

Vladimir Stankovič - Radical SR8 LM

Vladimir Stankovič – Radical SR8 LM

Stankovič, ki o dirki na Gorjancih vedno govori z izbranimi besedami, saj ta predstavlja eno njegovih najljubših v Evropi, se s tem dirkalnikom ni mogel potegovati za točke generalne razvrstitve državnega prvenstva, kjer je težave glavnih favoritov izkoristil Peter Marc z Mitsubishi Lancerjem EVO IX skupine N. Na treningih je bil ponovno najhitrejši zmagovalec prve letošnje dirke za DP, Matevž Boh, ki pa je na tretjem izmed njih po šikani napravil napako in poškodoval svoj dirkalnik do te mere, da v nedeljo ni mogel braniti skupnega vodstva. Drugo mesto v konkurenci slovenskega DP je tako osvojil Davor Ivič (Nissan 240SX S14) tretje pa Matej Grudnik (Renault Twingo R2), ki je slavil tudi v diviziji 3.

Dirko v generalni razvrstitvi slovenskega državnega prvenstva je dobil Peter Marc

Zmagovalec divizije 2 je bil Rok Vidmar (Renault Clio Cup), divizijo 1 pa je ponovno dobil Andrej Prelc (Suzuki Swift GTi). Na splošno je bila konkurenca v slovenskem državnem prvenstvu, za razliko od prve dirke v Italiji, ko je nastopilo le 10 dirkačev, mnogo ostrejša in številčnejša, kar je v zadnjih letih postala že stalnica.

Andrej Prelc ima letos popoln izkupiček točk v diviziji 1

Gorsko-hitrostna dirka Gorjanci je bila letos organizirana na izredno visokem nivoju. Za prihodnje leto se poteguje tudi za organizacijo evropskega prvenstva, ki je najvišji rang tekmovanja v tej disciplini avtomobilskega športa. Zato so bili letos na Gorjancih prisotni tudi številni opazovalci mednarodne avtomobilistične zveze, ki so bili z videnim zelo zadovoljni. K odličnemu vzdušju ob progi, pa je kljub neugodnim napovedim prispevalo sončno vreme. Po dolgem času je na Gorjancih nastopilo tudi zavidljivo število dirkačev. Za to gredo največje zasluge tekmovalcem hrvaškega državnega prvenstva, ki so zelo kvalitetno in številčno okrepili konkurenco na Gorjancih. Vse skupaj je bilo več kot dovolj, da lahko letošnjo izvedbo GHD Gorjanci označimo za pravi spektakel.