Infiniti s slovensko LED meglenko

Aktualno, Zanimivosti

2012 Detroit Auto Show je razkril novo podobo Nissanovega avtomobila infiniti Q50, za katerega je LED meglenko razvila razvojna ekipa Helle Saturnus Slovenija. Novi infiniti z agresivnim zunanjim videzom, zasnovanem v studiu v Atsugi na Japonskem, tehnološko notranje pomlajen stopa v tekmo z največjimi svetovnimi tekmeci premium segmenta, kot sta BMW in Audi. Avtomobil je […]

2012 Detroit Auto Show je razkril novo podobo Nissanovega avtomobila infiniti Q50, za katerega je LED meglenko razvila razvojna ekipa Helle Saturnus Slovenija.

Novi infiniti z agresivnim zunanjim videzom, zasnovanem v studiu v Atsugi na Japonskem, tehnološko notranje pomlajen stopa v tekmo z največjimi svetovnimi tekmeci premium segmenta, kot sta BMW in Audi. Avtomobil je namenjen predvsem japonskemu in ameriškemu trgu, delno tudi evropskemu, zlasti Rusiji.

Infiniti Q50 201320-članska razvojna ekipa Helle Saturnus je razvila standardno LED meglenko, ki bo uporabljena na vsaj šestih različnih infinitijevih modelih. Prvi je že omenjeni Q50 s komercialnim imenom skyline, sledi fuga, nato murano itn. Gre za zahteven projekt, saj infiniti velja za Nissanovo prestižno znamko, na ravni lexusa pri Toyoti, zato so zahteve po kakovosti in zanesljivosti primerno visoke. Med celotno sedemletno življenjsko dobo avtomobila bo slovenska družba z dobavami 3,65 milijona meglenk ustvarila 72 milijonov EUR evrov prihodkov.

Nove infinitijeve LED meglenke bodo iz Helle Saturnus, edine proizvodne lokacije, dobavljali najprej na Japonsko, v Nissanovo tovarno Tochigi, ki je velika za 600 nogometnih igrišč in ima 346 robotov. V kasnejši fazi so načrtovane tudi dobave v Ameriko in Rusijo.

Trenutno se dobave gibljejo na ravni 1440 parov tedensko, kar pa je šele začetek. »Zaenkrat nam dobro kaže«, pravi vodja razvojnega projekta Tadej Cajhen, »naša prva LED meglenka je  dobro sprejeta. Zanimanje zanjo je veliko tudi med lokalni trgovci na Japonskem, ki opremljajo avtomobile po željah kupcev.«

V proizvodnji Helle Saturnus se pravkar intenzivno pripravljajo na najpomembnejšo fazo, uspešen zagon montažne linije. Gre za novost med linijami s prenovljeno  zasnovo, ki bo predstavljala trend za prihodnje generacije meglenk.

»Napak si ne smemo privoščiti, gre za pilotni izdelek, narejen izključno v Sloveniji. Naše vodilo je, da zagotovimo učinkovite posamezne postopke v procesu izdelave meglenke, optimalno interno logistiko in čistočo sestavnih delov ob sledenju predpisanim navodilom pakiranja«, poudari  vodja projekta, »pri LED izdelkih si zaradi drage vgrajene elektronike nihče ne želi izmeta, če se zgodi kaj neljubega, lahko kaj hitro govorimo o nekaj deset tisoč evrih stroškov.«

Intervju z vodjem razvojnega projekta Tadejem Cajhnom (TC)

Nam zaupate, kako je HSS uspela pridobiti projekt prve LED meglenke prav za Q50?

Vodja projekta z izdelkom v roki.

Vodja projekta z izdelkom v roki.

TC: »Nominacija za infinitijevo LED meglenko v novembru 2011 je bila rezultat nekajmesečnih pogajanj z NTC – Nissan Technical Centre v Atsugi. Nam v prid je odločilo pomanjkanje časa, saj je Nissan v zadnjem trenutku ugotovil, da k LED žarometu nikakor ne sodi halogenska meglenka. Tako smo imeli za razvojni projekt od nominacije do prvih dobav le leto dni časa, kar je bilo takrat videti skoraj kot »misija nemogoče«. A tim je pobral vrženo rokavico in v roku izpeljal številne analize, realiziral prvič uporabljene tehnične rešitve in kvalificiral izdelek.«

Kaj je pri Nissanu med našimi konkurenti odločilo v prid Helli Saturnus? Katere so naše prednosti?

TC: »Zagotovo sta omembe vredna Hellina prepoznavnost in ugled, saj smo za tega japonskega proizvajalca avtomobilov uspešno razvili in dobavljamo kar nekaj žarometov , na primer iz Slovenije za Qashqai in Pathfinder. Hella s 25.000 zaposlenimi v 70 lokacijah na vseh kontinentih v Nissanu vzbuja zaupanje in je sinonim za uspeh. Tudi vloga slovenske Helle Saturnus je vedno bolj opazna in pomembna zaradi vse večjih kompetenc na področju dodatnih žarometov (meglenk, dnevnih svetilk) in enofunkcijskih svetilk. A konec koncev pri odločitvi kupca poleg kvalitetne tehnične rešitve ključno vlogo igra cena.«

Koliko časa in katere faze zahteva takšen projekt od priprave prve ponudbe do vgradnje žarometa za meglo v nov avto?

TC: »Običajno trajajo projekti meglenk leto in pol do dve leti. To obdobje nam zadostuje za koncipiranje izdelka, njegov razvoj, izdelavo orodij, kvalifikacijo in zagon proizvodnje ter pripravo na serijsko proizvodnjo. V primeru projekta Infiniti je bilo časa za vsako izmed naštetih faz bistveno manj, vse skupaj je bilo treba opraviti v 365 dneh. Spodrsljajev si preprosto nismo mogli privoščiti, razvojni tim je vlagal neznanske napore, da smo sledili Nissanovim zahtevnim terminskim pogojem.«

Ste med samim projektom naleteli na kakšne posebne tehnološke izzive?

TC: »V letu dni, ko smo razvijali meglenko Infiniti,smo naleteli na številne tehnološke izzive. Prvič smo uporabili nov tip konektorja, kontrastne LEDice, ki do takrat se niso bile v serijski proizvodnji ter press-fit povezavo med  zunanjim konektorjem in PCB.«