Tudi francoska naveza s hibridnim dizlom

Aktualno, Novosti

Skupina PSA Peugeot Citroën predstavlja dve tehnološki demonstracijski vozili: Peugeot 307 in Citroën C4 Hybride HDi, ki sta opremljeni z dizelsko-električnim hibridnim pogonskim sklopom. Zmogljivosti obeh vozil so zaznamovale pomemben napredek na področju porabe in…

Skupina PSA Peugeot Citroën predstavlja dve tehnološki demonstracijski vozili: Peugeot 307 in Citroën C4 Hybride HDi, ki sta opremljeni z dizelsko-električnim hibridnim pogonskim sklopom.

Zmogljivosti obeh vozil so zaznamovale pomemben napredek na področju porabe in emisije CO2. Še več: omenjeni rezultati so bili doseženi hkrati z boljšim ugodjem v vseh pogojih vožnje, še posebej pa med vožnjo v mestu.

Povprečna poraba teh avtomobilov znaša 3,4 l plinskega olja na 100 km, emisija CO2 pa 90 gramov na km. Te številke predstavljajo rekord v srednjem razredu vozil, ki je na evropskem trgu najmočnejši. Pridobitev v primerjavi s podobnim vozilom, opremljenim s hibridnim pogonskim sklopom na bencin, znaša 1 liter na 100 km pri kombinirani vožnji, kar pomeni skoraj 25 %.

Tehnologija Hybride HDi je vgrajena v dizelski motor HDi 1,6 l, ki je opremljen s filtrom sajastih delcev (FAP), sistemom Stop & Start (STT) zadnje generacije, ki so mu dodani elektromotor, pretvornik, visoko-napetostni akumulatorji in ustrezna elektronika za kontrolo sistema. Prenos moči zagotavlja robotizirani ročni menjalnik.

Dodatni sistem STT še posebej pri vozilih s tehnologijo Hybride HDi omogoča zagon in vožnjo izključno na toplotni motor celo v primeru popolne izpraznjenosti sklopa visoko-napetostnih akumulatorjev, česar drugi hibridni sistemi ne omogočajo in so vozila v takih primerih nevozna.

Sistem Hybride HDi omogoča:

– zbiranje kinetične energije v fazah zmanjševanja hitrosti ali zaviranja,

– 100 % uporabo električne energije, brez kakršnekoli emisije škodljivih plinov ali hrupa (način ZEV (“Zero Emission” – brez emisije)), pri hitrostih do 50 km/h,

– “razširjeni” način ZEV, ki glede na stanje napetosti akumulatorjev nudi ugodne pogoje za uporabo električne energije.

Poleg tega je ugodje v vožnji na odprti cesti ali na avtocesti izboljšano po zaslugi dodatne moči v višini 35 % elektromotorja, ki deluje v kombinaciji s toplotnim motorjem med trenutnim pospeševanjem.

Skupina PSA Peugeot Citroën bi vozila s tehnologijo Hybride HDi na trg lahko postavila v letu 2010. Vendarle pa je omenjena novost pogojena z doseganjem ekonomske izenačenosti, ki bi omenjeni tehnologiji omogočila dostopnost širšemu krogu strank.

Dejansko je razlika v ceni med avtomobilom s tehnologijo Hybride HDi v primerjavi z izvedenko s primerljivim dizelskim motorjem HDi prevelika. Razkorak bi bilo treba zmanjšati za polovico, pa bi bili hibridni dizelski motorji kupcem dostopni.

Skupina PSA Peugeot Citroën je trdno odločena, da bo premagala omenjeni izziv in zmanjšala stroške te tehnologije. Edino na ta način bi zagotovila razširjenost inovativne tehnologije Hybride HDi in tako resnično pripomogla k varovanju okolja.

V skrbi za nadaljevanje omenjenih prizadevanj se je skupina PSA Peugeot Citroën odločila, da združi svoje znanje na področju visoke tehnologije dizelskih motorjev, kjer je vodilna na svetovnem trgu (več kot 8 milijonov prodanih avtomobilov z motorjem HDi z vbrizgavanjem po skupnem vodu) in zgodovinskim napredkom na področju vozil na električni pogon. Omenjeni novi hibridni dizelski pogonski sklop, ki je bil predstavljen javnosti, združuje prednosti motorja HDi z elektromotorjem za potrebe mestne vožnje.

Citroën Slovenija