Hampel zmagovalec VN Slovenije 2013

Motociklizem, Spidvej, Šport

Pred dobrimi deset tisoč gledalci se je končal speedwayski praznik v Krškem, kjer smo bili po letu 2009 ponovno priča dirki za VN Slovenije.

Za poljsko zmagoslavje je poskrbel Jaroslaw Hampel, ki je zmagal že tretjič letos, za njim se je uvrstil Britanec Tai Woffinden, ki je s tem še povečal svojo prednost v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, tretji pa je skozi cilj privozil še drugi Poljak Tomasz Gollob. Slovenski stalni član elitne speedwayske petnajsterice Matej Žagar je zbral osem točk in na koncu osvojil osmo mesto, Aleksander Čonda pa je kot povabljeni voznik svoj ognjeni krst zaključil s tremi točkami na trinajstem mestu.

finale sgp krsko 2013

spg krsko 2013Žagar je dirko začel že v prvi vožnji, ki jo je po slabem startu končal na tretjem mestu, to je bila njegova 300-ta točka v Speedway Grand Prix seriji, a 30 letni član AMTK Ljubljana bi si zagotovo želel še kaj več že v prvi vožnji. Žal je v naslednjem startu ostal celo brez točk, nič kaj bolje pa se ni iztekel niti njegov tretji nastop. V tem je sprva kazalo, da bo osvojil drugo mesto: »Ko sem se trudil najbolje obremeniti zadnje kolo, sem zapeljal v luknjo, ki me je ravno toliko potegnila, da sem izgubil mesto,« je Žagar razložil kako je Avstralcu Darcyu Wardu uspelo prehiteti našega prvaka. Da je poln stadion Matije Gubca le prišel na svoj račun, se je Žagar zbral in po sicer še enem v nizu slabih startov v svojem četrtem nastopu iz zadnjega mesta po notranji strani zavoja presekal tekmece in prevzel vodstvo. Na veselje navijačev ga je obdržal do konca in tako spet prišel v igro za polfinalni nastop. Za kaj takega je potreboval zmago v zadnjem nastopu in še malo sreče z razvrstitvijo ostalih tekmecev. To mu je tudi dejansko uspelo, pa tudi razplet ostalih voženj mu je šel na roko in kot zadnji je skozi šivankino uho pripeljal v polfinale. Brez možnosti za izbor startne številke je startal iz povsem zunanje pozicije, a za ostale voznike je bil enostavno prepočasen že po dvigu startne vrvice. Tako je dirko končal na končnem osmem mestu in že gledal naprej, proti Stockholmu, kjer se bodo najboljši vozniki ponovno zbrali čez štirinajst dni. »V vsej sezoni se še nisem tako namučil, da sem osvojil katero koli točko. Proga enostavno ni bila takšna kot bi mi ustrezala, žal organizatorji niso poskrbeli, da bi imel prednost domačega terena vsaj iz tega vidika, zato sem žalosten, da pred tolikšno množico slovenskih navijačev nisem mogel pokazati kaj zmorem. Saj osem točk je soliden rezultat, a ob vsem skupaj se počutim, kot, da bi zabeležil ničlo. Težko rečem, da je bil to torej na nek način moj domač oval,« je po dirki povedal Žagar, ki mu je z nasveti med dirko pomagal celo šestkratni svetovni prvak Tony Rickardsson: »Res se je v boksih vmes oglasil tudi legendarni Šved, ki je opazil, da nimam prave hitrosti in kot dober prijatelj mi je svetoval nekaj nastavitev, o katerih smo tudi sami že razmišljali

Drugi slovenski predstavnik, Aleksander Čonda iz ST Lendava je osvojil tri točke, enkrat je bil drugi in enkrat tretji. To je ob njegovem debiju rednega voznika na dirki SGP zadoščalo za solidno trinajsto mesto: »Z rezultatom moram reči, da sem zadovoljen, sem pa na začetku dirke imel kar precej treme, saj sem kar pošteno razmišljal s kakšnimi speedwayskimi velikani imam opravka, nato pa sem se le zbral, zamenjal tudi motor in takoj mi je šlo bolje,« je svojo dirko opisal Čonda in dodal: »Sedaj je moja glavna naloga, da pridem do več dirk in se še bolj približam svetovni eliti, prvi korak k temu bo moral biti nastopanje v angleški in poljski profesionalni ligi. Če bo šlo vse po sreči upam, da že v naslednji sezoni.«

Bolj kot Matej Žagar je bila z dirko, predvsem pa odzivom gledalcev zadovoljna predsednica kluba AMD Krško Violetta Freeland: »Poln stadion kot smo ga imeli nocoj je največja zahvala za eno leto dela in priprav ter odrekanja vseh, skoraj 200 prostovoljcev iz našega kluba. To je dosežek, ki ga drugi organizatorji iz Speedway Grand Prix serije sploh ne razumejo, srčnost naših ljudi in ljubezen do tega športa pa je bila tako še enkrat več poplačana. In če me vprašate danes, sem prepričana, da se bomo kmalu zelo intenzivno pogovarjali o možnosti organizacije te dirke tudi v prihodnji sezoni

Žagar v skupnem seštevku dve dirki pred koncem ostaja na sedmem mestu, tokrat tretji Gollob pa se mu je približal na vsega tri točke.