13 rally električnih vozil v Monte Carlu

Avtomobilizem, Slovenija, Šport

Le še kak dan loči slovensko posadko, ki jo sestavljata Primož Lemež in Borut Mavsar, od štarta na 13e Rallye de Monte Carlo des Energies Nouvelles et Electriques. Posadka odhaja na pot v četrtek, 22. marca. V petek jo čaka…

Le še kak dan loči slovensko posadko, ki jo sestavljata Primož Lemež in Borut Mavsar, od štarta na 13e Rallye de Monte Carlo des Energies Nouvelles et Electriques.
 

Posadka odhaja na pot v 22. marca. V petek jo čaka administrativni in tehnični pregled, v soboto in nedeljo pa rally. 

03F8655E-741B-11E1-9DD2-D43D65B94067Potem ko je Primož Lemež že večkrat povedal, da je »elektroskeptik«, smo se pozanimali, ali je kaj spremenil svoje mnenje: »Ne, še vedno ne verjamem najbolj v te avtomobile. Vendar ne zaradi pogona samega, večji problem je hranjenje električne energije. Sam elektromotor in prenos moči nista niti malo sporna. Prej bi lahko rekel, da ima elektromotor celo nekaj prednosti pred motorji z notranjim izgorevanjem. Baterija pa je še vedno problem. In to ne samo zato, ker je treba avto šest ur polniti, da se lahko potem voziš eno uro, ampak tudi zaradi ekološkega vidika. Vendar pa bodo šle stvari naprej. Saj se verjetno (vsaj tisti malo starejši) še spominjate opek s kovčki, s katerimi smo telefonirali, rekli pa smo jim mobiteli? Tudi tu bodo šle stvari v dvajsetih letih hitro naprej.«
 
Rally sicer ni hitrostni, ampak so preizkušnje natančnostne, kar pomeni, da mora posadka priti v cilj v točno določenem času. Vsaka sekunda, ne glede na to ali gre za zamudo ali je posadka prehitra, pomeni kazensko točko. Ob tem pa gre še za celo vrsto drugih pasti. Tako posadka na točnostni preizkušnji ne sme preseči hitrosti 20 km/h nad predpisano povprečno hitrostjo. Na etapah pa je posadka kaznovana že, če preseže hitrost za 20 odstotkov, ki je 
predpisana z omejitvami hitrosti na določenem odseku. Kazni pa so zelo hude: pri prvi prekoračitvi je to 1.800 točk (ali 30 minut), druga prekoračitev pa že pomeni izključitev. 
 
»Ja, resnično je treba biti ves čas zbran. Ko sva z Borutom naredila simulacijo take preizkušnje, sva ciljni čas zgrešila za celih 10 sekund. To pa je že taka napaka, da lahko pozabiš na vidnejšo uvrstitev. Napaka pa se nama je zgodila zato, ker sva se prerekala okoli tega, kaj piše v pravilniku, namesto da bi bila zbrana vse do cilja. Organizatorji pa nas bodo imeli ves čas »na očeh«, saj vsaka ekipa prejme GPS napravo. Torej si pod hitrostnim nadzorom ves čas. Umirila sva tudi merilec hitrosti, ki je v Citroenu C Zero neverjetno natančen. Glede preizkušenj me ni strah, prva Col de Castillon ̶ Sospel je sploh kratka in ne pričakujem, da bi lahko imela težave z energijo. Druga Coaraze ̶ Luceram pa je nekoliko daljša in zahtevnejša, vendar pa sem prepričan, da tudi tu ne bova imela kakšnih večjih težav. Za zmago bo treba verjetno priti dvakrat v cilj »v nulo«. Prepričan sem namreč, da domače posadke že pridno »drgnejo« asfalt na teh preizkušnjah. Borut se kot sovoznik odlično znajde, res pa je, da bo imel veliko dela; določati bo moral tempo vožnje, spremljati radar, paziti, da se ne bom preveč sprostil, predvsem pri vožnji navzdol, kajti prekoračitev hitrosti naju lahko drago stane. Poleg tega pa bo moral tako kot pri pravih rallyjih skrbeti za potovalni karton in ostalo administracijo. Ja, veliko napornega dela ga čaka, ampak prepričan sem, da ga bo 100-odstotno opravil. Torej je zdaj samo še na meni …«
 
Borut Mavsar ima sicer nekaj izkušenj s podobnih tekmovanj, tako je denimo zmagal tudi lani na rallyju Geoss. »Ja, Geoss je po svoje še zahtevnejši, saj se Primož, ki organizira ta rally, vedno spomni še kakšne takšne igre, ki pošteno para živce. Mislim, da bo tale Monte Carlo mala malica. Presenečen sem nad tem, kako se je Primož hitro navadil vožnje električnega avtomobila. Sprva sem bil prepričan, da kakšne velike razlike pri sami vožnji ni, vendar pa sem po treningu videl, da je treba vseeno voziti nekoliko drugače, sploh če hočeš varčevati z energijo in jo po klancu navzdol celo pridobivati. Res je, da sva na simulaciji na Jezerskem, ki je bila dolga približno toliko kot daljša preizkušnja na Rallyju Monte Carlo, zgrešila ciljni čas za 10 sekund, vendar pa to ni problem, saj sem prepričan, da bova lahko obakrat ujela natančno najino sekundo. Je pa težavica v tem, da cilj ni označen in lahko samo slutiš, kje je. Edino, kar me malce skrbi, je prekoračitev hitrosti, kajti hitro ti lahko avto pobegne prek tistih dovoljenih 20 km/h. Čeprav sem bil prepričan, da se bomo v Monte Carlu predvsem zabavali, me je Primoževa odločnost ter marljivost na treningih povsem pritegnila in zdaj še jaz komaj čakam start! Jasno, greva na zmago!«
 
Program 13e Rallye de Monte Carlo des Energies Nouvelles et Electriques: 
 Petek, 23. 3. 2012 –  administrativni in tehnični pregled 
 Sobota, 24. 3. 2012 – ob 8.00 štart 1. etape 
 Sobota, 24. 3. 2012 – ob 16.30 štart 2. etape 
 Nedelja, 25. 3. 2012 – ob 9.00 štart spretnostno-hitrostne vožnje (397 metrov) 
 Nedelja, 25. 3. 2012 – ob 12.30 razglasitev rezultatov. 
 
Rezultate in novice lahko spremljate na spletni strani facebook: S Rally!