Le Mans: 18. skupna zmaga za Porsche

Aktualno, Avtomobilizem, KHD, Šport

Še en krog pred ciljem se je zdelo, da bo Toyota zanesljivo zmagala, potem pa je prototip na tragičen način obstal. Tako je v naslednjem krogu pred 263.500 gledalci slavil Porsche 919 Hybrid s štartno številko 2, ki so ga vozili Romain Dumas (FR), Neel Jani (CH) in Marc Lieb (DE). Ta trojica je konec […]

Še en krog pred ciljem se je zdelo, da bo Toyota zanesljivo zmagala, potem pa je prototip na tragičen način obstal. Tako je v naslednjem krogu pred 263.500 gledalci slavil Porsche 919 Hybrid s štartno številko 2, ki so ga vozili Romain Dumas (FR), Neel Jani (CH) in Marc Lieb (DE). Ta trojica je konec leta 2014 v Braziliji osvojila tudi prvo zmago z 900-konjskim prototipom (662 kW/900 KM).

Za Porsche pomeni ta uspeh že 18. skupno zmago na bržkone najtežji avtomobilistični preizkušnji na svetu. Ena od najbolj zaželenih lovorik nasploh bo tako še eno leto domovala v Zuffenhausnu. Potem ko je na lanski dirki zmagala trojica Earl Bamber (NZ), Nico Hülkenberg (DE) in Nick Tandy (GB) z 919 Hybridom, je Porsche letos nastopil v vlogi branilca naslova. Znamka Porsche je sicer prvo skupno zmago v Le Mansu dosegla že 14. junija 1970. Takrat sta slavila Hans Herrmann in Richard Attwood z modelom Porsche 917 KH Coupé.

Drugi Porsche 919 Hybrid s štartno številko 1 – za njegovim krmilom so se izmenjevali aktualni svetovni vzdržljivostni prvaki Timo Bernhard (DE), Brendon Hartley (NZ) in Mark Webber (AU) – je po dolgem servisnem postanku in potem lovljenju spredaj vozečih v skupni razvrstitvi zasedel 13. mesto. V kategoriji LMP1 se je trojica uvrstila na peto mesto. S tem je Porsche osvojil skupno 71 točk za razvrstitev proizvajalcev v okviru svetovnega vzdržljivostnega dirkaškega prvenstva (WEC) zveze FIA. V Le Mansu se podeljuje dvakrat toliko točk kot na ostalih osmih prvenstvenih tekmovanjih, ki trajajo šest ur. V razvrstitvi proizvajalcev Porsche zdaj vodi s 127 točkami pred Audijem (95) in Toyoto (79). V razvrstitvi voznikov imajo vodilni Dumas, Jani in Lieb zdaj 94 točk svetovnega prvenstva in so tako v prednosti za 39 točk.

016a68c8-2580-488d-9f7a-aa2fba4cde24_teaser_original_720x1_5

Kako je za Porsche potekala dirka prejšnjo nedeljo od poldneva naprej:
Marc Lieb je dirkalnik Porsche 919 Hybrid s štartno številko 2 (ki je kar naprej posegal po prvem mestu) po zelo uspešni vožnji ob 11:50 uri po prevoženih 331 krogih predal Neelu Janiju. Švicar je gorivo dolival po 345, 359 in 373 krogih. Po 381 krogih je moral celo v boks, ker mu je v eni od pnevmatik uhajal tlak. Zdelo se je, da je drugo mesto že potrjeno, potem pa je Toyota obstala na progi.

Porschejev drugi dirkalnik s štartno številko 1, ki je sprva vodil, je ob 23:13 uri zaradi okvare na vodni črpalki in posledične škode zaostal za 39 krogov, po 285 prevoženih krogih je ob 11:20 uri njegovo krmilo prevzel Mark Webber. Gorivo je dotočil po 298 in 311 krogih, potem pa je po 324 krogih krmilo predal Timu Bernhardu. Njegov zadnji postanek za gorivo je bilo po 337 krogih, s skupno 346 prevoženimi krogi pa je na koncu zasedel 13. mesto.

Potek dirke v kategorijah GTE:
Kot Porschejevo najuspešnejše komercialno moštvo na 24-urni dirki v Le Mansu je pred več kot 260.000 gledalci s konstantno močjo in po dolgem vodstvu tretje mesto v kategoriji GTE-Am zasedla ekipa Abu Dhabi Proton Racing. Na 84. izvedbi klasične vzdržljivostne preizkušnje v Franciji, ki se je zaradi močnega deževja v soboto prvič v zgodovini začela za varnostnim vozilom, si je Porschejev tovarniški voznik Patrick Long (ZDA) z Davidom Heinemeierjem Hanssonom (Danska) in Khaledom Al Qubaisijem (Abu Dabi) delil 470-konjskega Porscheja 911 RSR, ki temelji na sedmi generaciji priljubljene športne ikone 911. Za to ekipo je bila to po letu 2014 že druga uvrstitev na zmagovalne stopničke najtežje avtomobilistične preizkušnje na svetu, ki je s 60 avtomobili zabeležila novo rekordno število udeležencev.

high_911_rsr_wec_le_mans_2016_porsche_ag

Dirkalnikoma 911 RSR s štartnima številkama 91 in 92, ki ju je na start poslala tovarniška ekipa Porsche Motorsport in ki sta leta 2013 osvojila dvojno zmago, se na progi Circuit des 24 Heures ni uspelo prebiti skozi noč. Potem ko sta v začetni fazi tekmovanja vodila v tradicionalno močno zasedeni kategoriji GTE-Pro, v kateri je nastopilo 14 avtomobilov petih priznanih proizvajalcev, sta v nadaljnjem poteku tekmovanja nazadovala zaradi različnih težav. Številka 91 z Nickom Tandyjem, britanskim skupnim zmagovalcem Le Mansa 2015, ter Francozoma Patrickom Piletom in Kévinom Estrejem je najprej izgubila dragoceni čas, ko je zaradi kamenčka na hladilniku nastala luknjica. Po postanku v boksu in zamenjavi hladilnika se je začelo lovljenje časa, časi krogov so bili čedalje boljši, potem pa je ob 1.12 uri po težavah z motorjem nastopil nenaden konec.

Številka 92, v kateri so se za krmilom izmenjevali Novozelandec Earl Bamber kot skupni zmagovalec Le Mansa 2015 s Frédéricom Makowieckim (Francija) in Jörgom Bergmeisterjem (Langenfeld), je nekaj mest najprej izgubila zaradi odrezanih kolesnih sojemalnikov, zaradi katerih je bil potreben nov kolesni nosilec. Potem pa je 911 RSR moral v boks zaradi okvare na servokrmiljenju. Dirka se je zanj zaključila ob 2.36 uri zaradi zlomljenega pritrdišča na sprednji obesi šasije.